14
آوریل

نکاتی که پیش از ویلا سازی باید بدانید !

ویلا (villa) لغتی با ریشه فرانسوی و به معنی خانه ای با دید 360 درجه ای می باشد . این نوع سازه ها در روم باستان و نزد اشراف آن دارای طرفداران بسیاری بوده و اسکان در ویلاهایی که در میان باغ های سرسبز و خرّم احداث شده بودند بسیار رایج بوده است ، با این حال پس از سیطره کلیسا بر اروپا ، اماکن به جای مانده از قدیم به صومعه و عبادتگاه مسیحیان مبدل گشت . پس از این دوران و با فروکش کردن شعله های کلیسای تندرو در قرون وسطی ، ساخت خانه های ویلایی و بازیابی آن ها نیز مجدداً رواج یافت ؛ خانه هایی که طبق تعریفی امروزی در نواحی ییلاقی و برون شهری ، با سقفی شیروانی و ساختاری امروزی ساخته می شوند . با استناد به این تعاریف ، ساخت ساختمان شخصی با دیدی چهار سویه در بیرون یا حتی داخل شهر می تواند تداعی گر معنای یک ویلا باشد ، اما هریک از ما پس از شنیدن نام این سازه به یاد خانه های شمالی کشور می افتیم . اسکان در یک ویلای شخصی به زعم عموم مردم مستلزم داشتن سرمایه زیادی بوده و خرید یک ویلا هزینه ای چند صد میلیونی بر روی دست آن ها خواهد گذاشت . در این باره لازم تذکر است که خود شمال کشور دارای نوسان قیمتی فراوانی در زمین های مسکونی اش می باشد . قرار گیری در مجاورت دریا ، جنگل یا دشت نیز در قیمت نهایی آن تاثیر گذار است . با صرف نظر از عوامل اینچنینی می توان ادعا کرد که استفاده از  ساختمان پیش ساخته به عنوان بنای اصلی ویلا امکان صرفه جویی قابل توجهی را برای علاقه مندان بوجود می آورد . در این شرایط ، علاوه بر صرف هزینه کمتر برای کارگر و جلوگیری از خواب سرمایه بواسطه احداث بسیار سریع از ساختمان پیش ساخته ، محصول مستحکم نهایی قابل جابجایی نیز بوده و امکان نصب آن حتی در مکانی صعب العبور نیز وجود دارد .

 

 

ویلای پیش ساخته در معنای رایجی که میان عامه مردم گسترش یافته است ساختمانی معمولاً دو طبقه ، دارای سقفی شیروانی ، با تعداد اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی زیاد ، محصور در میان حیاط یا باغی فراخ در منطقه ای خوش آب و هوا می باشد . اگرچه این باور اشتباه نیست اما در این تعاریف ویلای پیش ساخته مورد کم لطفی قرار می گیرد چرا که در وهله اول این محصول دارای انعطاف بالایی برای تحقق نقشه های پیچیده می باشد . اینکه متقاضیان استفاده از ویلای پیش ساخته می توانند پیش از شروع کار خروجی آن را ببینند ، از اصلی ترین بنیان های آن تا جزئی ترین عناصر آن را انتخاب و در تغییرات صاحب نظر باشند ، بتوانند برآورد قیمتی منطقی داشته و در نهایت محصولی ایده آل را تحویل بگیرند عواملی نیستند که بتوان بسادگی از کنارشان گذشت . علاوه بر این ساخت قسمت های مختلف ویلای پیش ساخته در کارخانه و پس از آن انتقال به سایت مربوطه ، تصدیقی بر انجام اصولی مراحل ساخت بوده و کارفرما می تواند ماحصل این فعالیت ها را در ظرف چند روز مشاهده کند

زمانی که از از یک بنا با کاربری های مختلف ، اعم از آپارتمان ، مرکز خرید ، بیمارستان و حتی یک ساختمان پیش ساخته صحبت می کنیم ، با توجه به اینکه سازه پیش روی ما مجموعه ای متشکل از مواد مختلف ، ساخته شده توسط گروه های متعدد ، محلی برای صرف هزینه ای سنگین و از همه مهمتر مأمنی برای حفظ جان آدمیان است ، به این نکته پی می بریم که بنای مذکور مستلزم ساخت توسط فرد یا افرادی دانا ، حسابگر ، دلسوز و متعهد تحت برنامه ای مدون و اصولی می باشد . با صرف نظر از سازه های قدیمی که بخشی از آن ها معمار ساز می باشد (سازه ای که طراحی آن بر پایه تجربه و مهارت معمار بوده است تا علوم نوین دانشگاهی) امروزه ساخت هر بنا نیازمند طراحی های اولیه می باشد . این نقشه که در گام های بعدی به نقشه سه بعدی و حتی ماکت تبدیل می شود ، ابزاری برای درک بهتر وقایع پیش از وقوع آن هاست . مهندس عمران یا معماری که وظیفه طراحی نقشه این ساختمان را بر عهده دارد ، پس از وارسی دقیق محل احداث و بنا به خواسته کارفرما ، بودجه وی ، افزونه های مد نظر او ، متراژ و شرایط زمین و کاربری ساختمان اقدام به رسم نقشه های مربوط به آن می کند . در همین رابطه ویلا نیز به عنوان ساختمانی که شرایط فوق را دارد ، از یک سو مستلزم طراحی خلاقانه و نوین بوده و از سویی دیگر در نظر گرفتن اولویت های رفاهی آن برای ساکنین در دستور کار قرار خواهد گرفت . نقشه ویلای پیش ساخته این امکان را فراهم می آورد تا طراح پس از پیاده سازی تفکرات خود روی کاغذ (یا نرم افزارهای مربوطه) ، امکان تشریح آن برای کارفرما و اصلاح آن در صورت نیاز را داشته باشد . علاوه بر درج برخی اطلاعات فنی در نقشه ویلای پیش ساخته که برای عموم مردم نا مفهوم بوده و تنها به دست اندر کاران ساخت کمک می کند ، از این پدیده برای طراحی های سه بعدی نیز استفاده می گردد.