14
آوریل

ویلای پیش ساخته با سازه lsf

ساختمان پیش ساخته به بنایی اطلاق می گردد که در محیط اولیه ساخته و در محیط ثانویه مونتاژ می گردد و یا به صورت ساخته شده و آماده این انتقال صورت می گیرد ؛ مواد سازنده ساختمان پیش ساخته معمولا متشکل ازتیغه های گچی ، مواد پلاستیکی ، چوب و آلیاژ های سبک اما مستحکم می باشد . از مهمترین دلایل گرایش انسان به استفاده از ساختمان پیش ساخته ، می توان به دلایلی نظیر قیمت مناسبتر نسبت به ساختمان های رایج ، سرعت بالا در آماده شدن آن ، قابلیت جابجایی ، عایق بودن در برابر گرما و صدا ، ضد زلزله بودن ، قابلیت دمونتاژ و … اشاره کرد . کانکس ها به عنوان زیرمجموعه ای بسیار رایج از ساختمان های پیش ساخته ، نقشی پررنگ در اسکان شهری ایفا می کنند که به توضیح بیشتر آن می پردازیم .

ساختمان پیش ساخته ساندویچ پانلی به عنوان بهترین نوع ساختمان پیش ساخته ، متشکل از ساختاری سبک و مرکب بوده که با اتصال به دو ورق که در وسط آن یک لایه عایق قرار دارد، می باشد . از دیگر ویژگی های ساختمان های پیش ساخته می توان به مکانیزه شدن ساخت بناها ، کم شدن معایب ، نارسایی ها و درز ها ، کم شدن تلفات انسانی و ظرافت بالای آن اشاره کرد .از مهمترین کاربرد های ساختمان پیش ساخته می توان به استفاده از آن ها در ساخت دفاتر اداری و مدیریتی ( برای اماکنی که در آن مساحت باز زیادی وجود داشته ولی محیط کمی برای دفاتر اداری در داخل ساختمان وجود دارد ) ، ویلا (علاوه بر حمل آسان به نقاط صعب العبور مانند کویر یا بالای کوه ، دارای مقاومت زیاد در برابر آب و هواهای مععدد را داشته و مقرون بصرفه می باشد ) ، اماکن فروشگاهی ، ورزشی ( مانند استخر ها یا زمین های سالنی ورزش ) سرویس های بهداشتی ، مدرسه ( در مناطق دور افتاده که ساخت مدرسه مشکل بوده و یا توجیه اقتصادی نداشته باشد ) ، نمازخانه و … اشاره کرد .

 

در هنگام سفرش ساخت و خرید خانه پیش ساخته که به خانه مدولار نیز معروف می باشد ، توجه به نکاتی از قبیل توجه به شمایل کلی خانه پیش ساخته و ابعاد آن ، قیمت نهایی خانه پیش ساخته که با توجه به متراژ ، امکانات و مواد اولیه بکار رفته شده متغیر است ، در نظر داشتن پیمانکاری جهت اسمبل کردن قطعات خام حیاتیست . خانه های پیش ساخته همانند خانه های معمولی ظزفیت نگهداری لوازم لوکس با هر ابعادی را در خود دارد و در کنار آن اگر مقاومت این بنا از بناهای عادی بیشتر نباشد ، کمتر نیست ، از این روی تمایل به استفاده از این نوع ساختمان ها رو به افزایش است

 

ساختمان پیش ساخته LSF یا به زبان ساده تر سازه قاب سبک فلزی ، یکی از نوین ترین روش های ساخت و ساز در دنیای امروز می باشد. این نوع سازه ها به دلیل داشتن وزنی سبک ، اجرای کم هزینه و سریع ، دقت و ظرافت بسیار بالاتر نسبت به سازه های بتنی و اسکلت فلزی رایج ، مقاومت بالا در برابر تنش و کرنش ، آب و هوا ، آتش سوزی و زلزله و همچنین قابلیت بازیافت و حمل و نقل آسان ؛ به یکی از پرطرفدارترین مواد اولیه ساخت و ساز تبدیل شده اند . ساختمان پیش ساخته LSFمعمولا برای ساخت بناهای غول پیکر بکار نمی روند اما بهترین گزینه برای ساختن خانه های کوچک ، سوئیت ، ویلاهای 1 یا 2 طبقه ، رستوران ها ، سالن های ورزشی ، مدرسه و … می باشند . ساختمان پیش ساخته LSF معمولا دارای 3 بخش اصلی می باشند که عبارت اند از ورق‌های فولادی که به عنوان اسکلت اصلی این بنا مورد استفاده قرار می گیرد ،   پنل‌های گچی که وظیفه پر کردن خلا میان این سازه های فلزی را دارند و پوشش بیرونی که بنا به به کاربری سازه ، محل ساخت ساختمان و سلیقه مالک آن قابل تغییر می باشد . از دیگر نکات قابل توجه ساختمان پیش ساخته LSF می توان به این نکته اشاره کرد که ساخت اسکلت اولیه با استفاده از نورد سرد (Roll Forming) و مشخص شدن محل دقیق پیچ و مهره ها برای مونتاژ ساختمان پیش ساختهLSF، سبب شده است تا این ماده مقاومت بسیار بالاتر و وزن بسیار کمتری نسبت به همنوعان خود داشته باشد . همانطور که در مقالات مرتبط اشاره شد ، ساختمان پیش ساخته LSF قابلیت جابجایی ، ارتقاء و بازیافت را دارد ، با نگاهی دقیق تر ، می توان اینگونه استنباط کرد که بنای مورد نظر ساخت ، این قابلیت را دارد که در محیط کارخانه با اندازه های دلخواه کاربر تولید شود ؛ در این صورت ، علاوه بر اینکه فضاهای پیش نیاز (مانند جای عبور کابل های برق ، کانال های تهویه و لوله های فاضلاب ) از پیش تعبیه می شوند ، اندازه ستون ها ، دیوارها و سقف به حدی دقیق است که میزان پسماند یا اصطلاحا پرتی ساخت و ساز را به حداقل می رساند که این عامل سبب صرفه جویی در هزینه ها ( هزینه مواد اولیه ، هزینه کارگر ، هزینه خواب سرمایه و … ) می گردد . در ساخت بناهای مرسوم ، به دلیل استفاده از مواد اولیه سخت و خشن ، با انعطاف پذیری کم ، معمولا شاهد ساخت بناهایی با نقشه و متد کلیشه ای و بسیار ساده هستیم ؛ به همان میزان که جزئیات کامل و خلاقیت بیشتر شود ، هزینه ساخت نیز بالاتر می رود ، این در حالیست که ساختمان پیش ساخته LSF بدون نیاز به استفاده از متد و ماده ای خاص و با تکیه بر ویژگی ورق های فولادی گالوانیزه به این امر دستیابی پیدا می کند . ساخت ساختمان پیش ساخته LSF در جهات مختلفی به صرفه جویی در زمان می انجامد . علاوه بر زمان حمل و نقل کم و مونتاژ سریع که به آن اشاره شد ، می توان به امکان ساخت ساختمان پیش ساخته LSF در تمامی فصول سال ( و نه فقط در تابستان ) و اجرای مراحل ساخت به موازات هم ( مانند تعبیه سیستم تهویه ، کابل کشی ، نازک کاری ، عایق کاری و … ) اشاره کرد که همگی این عوامل زمان ساخت ساختمان پیش ساخته LSF را به حداقل می رسانند .