14
آوریل

مشخصات ، کیفیت ، قیمت و استحکام سازه های lsf

زمانی که از استحکام بالای یک فلز و سبکی آن سخن به میان می آید ، ناخودآگاه به یاد فلز آلومینیوم و آلیاژ های آن میافتیم . این فلز که با تکیه بر همین ویژگی خود ، نه تنها انقلابی بزرگ در صنایع هوایی بوجود آورد ؛ بلکه توانست با برآورده کردن خواسته های بشر در طراحی فضاپیماهای غول پیکر ، فصلی جدید در تاریخ بشر بنگارد .

 

این ویژگی ها به حدی مطلوب بود که انسان ها را بر آن داشت تا اماکن سکونتی ، مراکز خرید ، بیمارستان ها ، مدارس و … خود را نیز با این ماده بسازند اما قیمت بسیار بالای آن سبب شد تا به جای استفاده از آلومینیوم از فلزی مشابه ولی ارزانتر از آن استفاده شود . امروزه فولاد به عنوان آلیاژ کربن دار آهن ، در حالات و خلوص متفاوت عرضه می گردد که یکی از مهمترین آن ها فولاد نورد سرد می باشد که در ساخت ساختمان پیش ساخته سبک کاربرد فراوانی دارد . ساختمان پیش ساخته سبک در 3 دهه اخیر توانسته اند تا جایگاه ویژه ای در بین روش های ساخت بنا پیدا کنند . ساختمان پیش ساخته سبک با تکیه بر ماده اولیه خود ( فولاد نورد سرد گالوانیزه ) ، دارای ساختاری سبک و مقاوم –که سال ها حالتی آرمانی مد نظر کارشناسان امر در ساخت یک بنا بوده است – می باشد . ساختمان پیش ساخته سبک به نسبت ساختمان های بتنی – آجری و فلزی دارای وزنی نصف می باشد . این ساختمان ها به دلیل مونتاژ پیچ و مهرهای ( و نه جوش ) توانایی دمونتاز و انتقال به محلی دیگر و همچنین افزایش طبقه را دارند ، از این روی ساختمان پیش ساخته سبک مناسب افراد و مشاغلیست که در فضاهای باز مستقر شده (به دلیل امکان گسترش ساختمان ) و یا در معرض جابجایی زیاد قرار دارند . ساختمان پیش ساخته سبک بر خلاف سازه های چوبی که مصرف کننده چوب و تخریب محیط زیست هستند و یا سازه های بتنی که آلودگی های مختص خود را دارند ، هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نزده و در صورت اضافه آمدن مواد اولیه ( فولاد ) به سادگی قابل بازیافت می باشند .

می دانیم با اضافه شدن وزن یک بنا ، نیاز به شالوده ای عمیق تر و گسترده تر برای ساخت ساختمان داریم و با بزرگتر شدن فونداسیون ، میزان درگیری ساختمان مذکور با زمین بیشتر شده و نیروی عمل و عکس و العمل بیشتری روی هم اعمال می کنند ، از سوی دیگر کشور ما با داشتن گسل های متعدد ، همه روزه در شرف وقوع زلزله های ریز و درشت قرار دارد ؛ با یک محاسبه ساده می توان به این نکته پی برد که با کاهش وزن یک سازه ، تلفات و خسارات احتمالی آن نیز در برابر زلزله کم می شود ، از این روست که گفته می شود ساختمان پیش ساخته سبک دارای استقامت زیادی در برابر زلزله می باشد ، ناگفته نماند که مصالح استفاده شده در آن نیز بی تاثیر نیست . ساختمان پیش ساخته سبک این امکان را نیز به ساکنین خود می دهد که در صورت امکان ( به عنوان مثال عدم وجود محدیت فضا ) ، تعداد اتاق های ساختمان خود را کم- زیاد و یا کوچک – بزرگ کند که این عامل نیز می تواند در کنار نصب سریع ، قیمت مناسب ، عدم آلودگی و عمر بالای سبب محبوبیت بالای این پدیده گردد.

یکی از پرطرفدارترین و پرکاربرد ترین سازه های پیش ساخته ساختمان پیش ساخته ویلایی می باشد ؛ این میزان طرفداری گاهی تا حدیست که اولین پدیده ای که در اذهان مخاطبان ، به محض شنیدن نام ساختمان پیش ساخته نقش می بندد ویلا هاییپیش ساخته می باشد . ساختمان پیش ساخته ویلایی نیز همانند سایر سازه های پیش ساخته که در مقالات مرتبط ذکر شد دارای ویژگی هایی نظیر سقف ودیوارهایعایقدربرابرصدا ، حرارت ورطوبت ، مقاومت بالا در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی ، وافزایشزیربنایمفید در اثر کاهش قطر دیوار ها ، دقت و ظرافت بالای ساخت ، بهره مندی از درب های ضدسرقت و پنجره های 2 جداره ، قابلیت بازیافت و جابجایی ، سرعت بالای ساخت ، عمر زیاد ، هزینه کم و صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد ، اما ساختمان پیش ساخته ویلایی به دلیل ماهیت خود که محلی برای استراحت و کسب آرامش است نیازمند داشتن امکاناتی بیش از موارد فوق الذکر و رعایت مواردی با حساسیت زیاد می باشد .

 

از مهمترین این نکات می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 

با توجه به اینکه ساختمان پیش ساخته ویلاییممکن است در هرجای این سرزمین و تحت هر شرایط آب و هوایی مستقر شود ، توجه به شرایط آب و هوایی آن یکی از اساسی ترین فاکتورهای ساخت ساختمان پیش ساخته ویلایی می باشد . بطور مثال معماری داخلی و خارجی یک ویلا در شمال کشور که در معرض باران فراوان قرار دارد ، با ویلایی کویری در منطقه ای گرم و خشک که در معرض تابش شدید آفتاب قرار دارد بسیار متفاوت است . همانطور که اشاره شد ویلاها در کاربرد رایج خود ، مکانی برای استراحت و تفریح می باشند ، از این روی معماری خشک و بی روح سبب می شود که حس آرامش به ساکنین منتقل نشده و احساس خوبی در آن بوجود نیاید . عدم استفاده از مواد اولیه مضر ، طراحی و ساخت مطابق عرف و بافت منطقه و استفاده حداکثری از امکانات و ابزار بومی نیز از دیگر نکات مهم ساخت ساختمان پیش ساخته ویلاییدر هر منطقه می باشد . در طراحی ساختمان پیش ساخته ویلاییدر نظر گرفتن همه نیازمندی های ابتدایی یک خانواده ( اعم از تعداد اتاق ها ، محل قرار گیری سرویس های بهداشتی ، وجود فضای سبز و … ) و پیش بینی نیازمندی ها تا نیم قرن آینده نیز از نکات تکمیلی طراحی این سازه می باشد

 

یکی از مهمترین دغدغه های متقاضیان خرید ساختمان پیش ساخته ویلایی قیمت تمام شده آن می باشد ، لازم به ذکر است که قیمت تمام شده این ویلاها با توجه به متراژ ، جزئیات ساخت و طراحی ، مواد سازنده و آپشن های اضافه آن متغیر می باشد ولی یکی از اصولی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد فاصله مجموعه سازنده تا محل استقرار دائم ویلا می باشد ، به عنوان مثال با فرض وجود مجموعه سازنده در تهران ، قیمت تمام شده برای شخصی که قصد خرید ساختمان پیش ساخته ویلاییو استقرار آن در یکی از شهر های شمالی را دارد ، با قیمت تمام شده آن برای متقاضیان ساکن یکی از شهرهای جنوب شرقی کشور ( با توجه به مسافت ) متفاوت است . در این صورت برآورد می شود که ارسال مواد اولیه از تهران مقرون بصرفه تر است (ساخت در کارگاه ) یا ابتیاع آن از شهر مقصد ( ساخت در محل ) .